Консультации психолога
Диагностика и коррекция
Детский психолог
Семейный психолог
Панические атаки и страхи

Ці важкі підлітки

Ці важкі підлітки

Питання: У мене проблеми з сином - підлітком. Як нам реагувати на його витівки? Валентина, 35 років

Завжди всі проблеми краще обговорювати з досвідченим психологом або педагогом, щоб мінімізувати емоційні переживання обох сторін. Адже в кожному конкретному випадку - є свої нюанси. Їх побачить тільки досвідчений фахівець ...

Взагалі-то, підліткова криза плине досить індивідуально. В середньому в 10-16 років - у дівчаток і в 11-18 років - у хлопчиків. Прийнято вважати, що основною метою підліткової кризи є самоствердження підлітка, відстоювання себе, як повноцінної особистості, придбання не самостійності (вона підлітку ще й не потрібна, і не по зубах), але особистісної автономії, необхідної для подальшого розвитку та дорослішання.

Як поводитися батькам?

По-перше, необхідно уважно ставитися до вікового розвитку свого чада, щоб не пропустити перші, ще змазані і невиразні ознаки настання підліткового віку.  Підлітковий вік настає у кожного в свій час і ніякі загальні правила тут не можуть бути догмою.

Не вважайте дитину маленькою, коли вона  вже починає відчувати себе підлітком. Але й не штовхайте в підлітковий вік насильно. Можливо, вашому синові (чи доньці) потрібно на рік-два більше часу, ніж його одноліткам. Нічого страшного в цьому немає.

По-друге, поставтеся серйозно до всіх декларацій вашого підлітка, якими б дурними і незрілими вони вам не здавалися. Обговоріть і проаналізуйте разом з сином (або донькою) кожен пункт. Досягніть того, щоб ви однаково розуміли, що саме означає, наприклад, така фраза, як: «Я все можу вирішувати сам!». Що саме за нею стоїть? Я можу сам вирішувати, яку куртку мені надіти на прогулянку? Або я можу сам вирішувати, чи ночувати мені вдома? Різниця, погодьтеся, величезна. Часто, батьки лякаються непомірності вимог і починають панікувати і забороняти все підряд.

По-третє, якомога раніше дайте підлітку стільки самостійності, скільки він може засвоїти. Утомливо і нудно радьтеся з ним по кожній дрібниці: «Як ти думаєш, які краще шпалери купити? Дешевші і гірші, або трохи краще, але дорожче? »,«А огірки якісь будемо в цьому році садити? Як торік, чи спробуємо новий сорт?»...  Безсоромно вплутуйте його в свої проблеми і проблеми сім'ї: «Сьогодні мій начальник знову лаявся, що клієнти скаржаться ... А що я можу зробити, якщо половина з них явно потребує допомоги психіатра! Як би ти був  на моєму місці, щоб  вчинив?», «Знову у бабусі нирка болить. Що будемо робити? Викликати лікаря або знову ті таблетки купити, що минулого разу допомогли?».

Нехай підліток зрозуміє, що ви дійсно, не на словах, а на ділі, бачите в ньому рівного вам члена сім'ї.

По-четверте, обов'язково самі робіть те, чого ви хочете домогтися від своєї дитини. Телефонуйте додому, якщо десь затримуєтеся. Розповідайте не тільки про те, куди і з ким ви ходите, але і про зміст вашого часу. Давайте розгорнуті і, по можливості, багатопланові характеристики своїм друзям і знайомим. Це дозволить вам більше дізнатися про друзів вашої дитини. Частіше запрошуйте до себе гостей. Якщо у вас «відкритий дім», ви, швидше за все, будете бачити тих, з ким проводитиме час ваше чадо. І вчасно зможете вжити заходів, якщо щось піде не так. Розповідайте про свої почуття і переживання. Можливо, іноді щось розповість і ваша дитина. Діліться з підлітком своїми проблемами. Не соромтеся попросити у нього поради. Всупереч поширеній думці, іноді підлітки дуже чутливі і тактовні в оцінці та корекції саме чужих ситуацій. Крім того, в цьому випадку істотно підвищується ймовірність того, що і зі своєю проблемою чадо піде саме до вас, а не в найближчого підвалу.

По-п'яте, постарайтеся виявити і виправити ті помилки у вихованні, які ви допускали на попередніх етапах. Якщо ви, звичайно, не зробили цього раніше. Тому що саме в підлітковому віці всі допущені раніше помилки лізуть назовні і розквітають пишним цвітом.

Якщо відносини як і раніше напружені - йдіть разом до фахівця-психолога, психотерапевта.

<< Назад